Prowadzenie księgowości Częstochowa
Samodzielne prowadzenie księgowości jest skomplikowane nawet w przypadku małych firm, dlatego warto korzystać z usług naszego biura rachunkowego z Częstochowy. Posiadamy wieloletnie doświadczenie we współpracy zarówno z mniejszymi, jak również większymi przedsiębiorcami. Część usług świadczymy w formie zdalnej, co jest komfortową opcją dla naszych klientów.
Zajmujemy się prowadzeniem księgowości i rachunkowości danej firmy, a także pomagamy przy obsłudze spraw kadrowo-płacowych. Przy prowadzeniu księgowości potrzebny jest odpowiedni program księgowy, którego sprawna obsługa pozwala na szybkie wprowadzanie danych i przygotowanie odpowiednich sprawozdań. Nasze biuro rachunkowe dysponuje nowoczesnym oprogramowaniem, a pracownicy mają kwalifikacje i doświadczenie pozwalające na sprostanie nawet najtrudniejszym zadaniom.
Samodzielne prowadzenie księgowości – wady i zalety
Do najważniejszych zalet samodzielnego prowadzenia księgowości można zaliczyć oczywiście brak dodatkowych kosztów. Jednak biorąc pod uwagę szerszą perspektywę można dojść do wniosku, że czas poświęcony na sprawy księgowe mógłby zostać przeznaczony na rozwój biznesu i generowanie większych zysków. Samodzielne prowadzenie księgowości może zapewniać przedsiębiorcy wysoki stopień świadomości finansowej, jednak dobry kontakt ze specjalistą, któremu powierza się to zadanie, daje podobne rezultaty. Samodzielne prowadzenie księgowości jest rozwiązaniem wybieranym najczęściej przez jednoosobowe działalności, nie zatrudniające pracowników. Warto pamiętać, że teoretycznie samodzielne prowadzenie księgowości nie wymaga oficjalnych certyfikatów ani uprawnień. Jednak w praktyce może być trudne do wykonania przez osoby nie mające odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy.
W przypadku dużych firm, zatrudniających większą ilość pracowników, samodzielne prowadzenie księgowości jest nieopłacalne lub, ze względu na stopień skomplikowania zadania i konieczność znajomości aktualnie obowiązujących przepisów i standardów, staje się wręcz niemożliwe. Właściciel firmy musi bardzo dobrze orientować się w przepisach oraz umieć je zastosować w praktyce. Wiąże się to również z potrzebą aktualizacji swojej wiedzy. Zlecając prowadzenie księgowości specjalistom, przedsiębiorca zyskuje bezcenny czas, który może przeznaczyć na rozwój swojego biznesu. Dodatkowo nie musi martwić się o ewentualnie błędy w realizacji zadań rachunkowych, które mogą nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje i generować sporo niepotrzebnego stresu. Należy pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności za własne pomyłki.
Jakie są formy prowadzenia księgowości?
Prowadzenie księgowości może przybierać różne formy, do których zalicza się księgowość uproszczoną oraz pełną. Do pierwszej grupy należy między innymi ryczałt oraz Księga Przychodów i Rozchodów, do drugiej księgi rachunkowe.
Księga Przychodów i Rozchodów to księgowość przeznaczona dla mniejszych firm. Dzięki niej można ustalić przychody oraz koszty danego przedsiębiorstwa w celu wyliczenia podatku dochodowego. Na tę formę księgową mogą zdecydować się osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Dodatkowym wymogiem prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów jest wybór opodatkowania na zasadach ogólnych 12% i 32% lub według stawki liniowej 19%. Przychody z zeszłego roku nie mogą przekroczyć kwoty 2 milionów euro.
Najprostszym sposobem prowadzenia księgowości jest ryczałt ewidencjonowany. Forma ta obejmuje jedynie przychody z wykonywanej działalności. Ryczałtem mogą rozliczać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą, której przychody nie przekroczyły w zeszłym roku kwoty 2 milionów euro. Formę tę mogą również wybrać wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych osób fizycznych, pod warunkiem, że przychody wszystkich wspólników nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 milionów euro.
Pełna rachunkowość to forma prowadzenia księgowości dotycząca większych firm. Jest to najbardziej skomplikowany sposób realizacji ewidencji, do której zobowiązane są różnego rodzaju spółki handlowe, akcyjne, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Również osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych, przedsiębiorstwa w spadku oraz spółki partnerskie muszą przejść na pełną księgowość, jeśli ich przychody netto w poprzednim roku wyniosły co najmniej 2 miliony euro.